Tažení - scénáře

Moderátor: Leif

Uživatelský avatar
d3m0n4z
Decanus
Příspěvky: 91
Registrován: 25. 1. 2011 11.46

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od d3m0n4z »

Dotaz:

Když si vezmu War Machine, který mi přidává D3 power dice na začátku magické fáze, mohou tyto power dice využívat i jiní mágové (když je magie společná)?
Uživatelský avatar
Kuba
Centurio Pilus Prior
Příspěvky: 432
Registrován: 12. 1. 2011 14.11

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Kuba »

Ano. Ale dohromady samozřejmě nesmíte mít více než 12 kostek.
I wonder if clouds ever look down on us and say: "Hey, look. That one is shaped like an idiot."
Uživatelský avatar
Kuba
Centurio Pilus Prior
Příspěvky: 432
Registrován: 12. 1. 2011 14.11

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Kuba »

Dnes byl vznesen po hraní dotaz na počet dispel svitků na každé straně. Vůbec mi nedošlo, že by si některá strana mohla vzít více čarodějů a každý hráč si vzal jeden svitek, tedy by měly celkem čtyři. Vzhledem k tomu, že je svitek poměrně mocný a přitom nehledě na celkovou velikost armád a počet hráčů zůstala pravidla pro magii zcela stejná, by se měly strany domluvit a na každé straně by měl být pouze jeden dispel svitek. Nenapadá mě jiný artefakt podobného významu, který by bylo rovněž třeba diskutovat.

Také jsem zapomněl připomenout, že ve velké bitvě smí být lordi.
I wonder if clouds ever look down on us and say: "Hey, look. That one is shaped like an idiot."
Uživatelský avatar
Kuba
Centurio Pilus Prior
Příspěvky: 432
Registrován: 12. 1. 2011 14.11

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Kuba »

Tak scénářové tažení je u konce. V závěrečné bitvě zvítězila strana obránců, a to myslím s velkým předstihem. Země je tudíž sice popleněna, ale zachráněna. Leif, Láďa a Libor musí předat Filipovi, Dragnorovi a Syndirovi alespoň symbolickou kořist v podobě jednoho piva pro každého a naopak se mohou těšit na jedno pivo od bohů :D . Výplata válečných výdobytků proběhne příští týden 8-) .

Za sebe bych rád řekl, že se mi celá tahle akce líbila. Bylo to dynamické, nezdržovalo se to, nikdo nebyl předčasně diskvalifikován podmínkami. Na většinu bitev se hodně dobře koukalo. Obě strany byli v celkovém součtu vítězství, remíz a porážek vyrovnané, což se mi taky hodně líbilo.

Do budoucna, pokud bychom něco podobného pořádali (a já jsem rozhodně pro), pár postřehů:
a) Některé scénáře trochu haprovaly, zejména ty výrazně asymetrické. Někteří hráči si stěžovali přímo na podmínky scénáře, někteří špatně pochopili pravidla z mých sáhodlouhých výkladů. Takové scénáře jsou pak opravdu spíš pro srdcaře co chtějí zkoušet výzvy, ale jestli patří do úplně férové turnajové kampaně je otázka. Naopak totálně z hlavy vymyšlená, symetrická ale ozvláštněná bitva o lesní svatyni mě překvapila - dobře se na to koukalo, bylo to napínavé, zábavné. Možná to je dobrá cesta do budoucna.
b) Bylo opravdu hodně znát, jak se kdo (respektive celé strany) připravil na jednotlivé scénáře. Univerzální, na rychlo nahozené armády co jsem tak sledoval neměly proti na konkrétní výzvu dobře připravené armádě šanci. Tím se dala celkem dobře kompenzovat asymetrie některých scénářů a výsledky tomu odpovídaly.
c) Poslední bitva byla úmorná. I když se hrálo na vlajky (což bylo opravdu hodně dobře) a bitva fakticky skončila ve třetím kole, tak to bylo příšerně zdlouhavé. Konkrétně bych chtěl vypíchnout praktiku obránců, kdy se každou magickou fázi všichni sešli nad Láďovými kouzly a půl hodiny se radili, řešili a dohadovali. Tyhle věci jistě dokáže každý řešit sám za sebe. Zamyslel bych se proto u takovýchto monstrbitev nad Dragnorovým návrhem zavádět časový limit na kola.
d) Nejlepší scénáře z mého pohledu: Bitva o řeku, Lesní svatyně, Průsmyk, v těsném závěsu pak Ranní útok a Obsazování městečka.

Rád bych tu viděl vaše názory a připomínky. Ke konkrétním scénářům, organizaci, celkovému průběhu.
I wonder if clouds ever look down on us and say: "Hey, look. That one is shaped like an idiot."
Uživatelský avatar
d3m0n4z
Decanus
Příspěvky: 91
Registrován: 25. 1. 2011 11.46

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od d3m0n4z »

Tak podle mě scénaře byly příjemným osvěžením oproti klasickým skirmishům. Až na zákopovou bitvu s elfy na náměstí města, kde jsme oba měli kokotsky postavenou armádu na daný scénář, mi to přišlo fajn. Nejlepší scénář pro mě byl asi boj o lesní svatyni, kde jsem dostal uber klepec od orků.

A teď co bych vylepšil/udělal jinak:

1) Armády bych náhodně rozlosoval mezi obránce/útočníky. Tak by na jedné straně nehrozilo combo démoni + 2xWoC. Chápu, že třeba elfové + tomb kingové + vampires jsou sice divná směska z hlediska pozadí WH, ale zase by to mohla být sranda...

2) Dál mi přišel hrozně malej bodovej limit. Dal bych to ideálně třeba na 3000 bodů. Naopak hra bez lordů mi přišla v těch scénářích fajn.

3) Finální bitva byla ok - akorát jsme prokázali začátečnickou neznalost a nepostavili jsme dostatek vlajek. Jen souhlas s Kubou, že místy z toho byl až moc debatní kroužek. :D

A nakonec - díky za organizaci.


P.S. Nejlepší byli stejně Sindyrovi neschopáci, kteří neuměli dát charge do boku orkům kolem mojí sfingy...
Uživatelský avatar
Shadowalker
Centurio Pilus Posterior
Příspěvky: 262
Registrován: 2. 12. 2008 14.50
Kontaktovat uživatele:

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Shadowalker »

Takže úvodem by se slušelo poděkovat Kubovi za organizaci. Fakt oceňuju, že do toho dal energii, čas přípravy a hlavně čas, kdy dělal technický dozor a stavěl terén :D.

a) Jednotlivé bitvy poměrně vybalancované byli, to mi také přišlo sympatické a u některých to mělo úplně nový náboj díky netradičním úkolům, popřípadě rozmístění jednotek. Možná je obdivuju proto, že jsem žádný vyloženě rozdílný nehrál a tak jsem si asymetričnosti tolik nepovšiml. Také se mi líbila bitva o lesní svatyni, ačkoli byla ušitá na míru jen některým rasám. Elfové by tam nevydrželi ani 2 kola.

b) Jednotlivé rozdělení scénářů jsme jako obránci hodně řešili, ale stejně jsme nakonec prohráli, tam, kde jsme čekali vítězství a vyhráli tam, kde jsme to ani nečekali… :D

c) Poslední bitva byla trochu dlouhá, ale čekal jsem to ještě mnohem delší. Za magickou fázi se omlouvám, ještě toho v té magii nemám tolik nahráno a Láďa ještě míň, tak jsme to asi řešili příliš dlouho. Pro zavedení časového limitu jsem všema deseti. Případně můžeme použít šachové hodiny a dát na celou partii třeba hodinu s tím, že při bojích by se samozřejmě pauzovalo.

d) Pro Filipovo rozlosování hratelných ras na strany jsem naprosto. Proč by se chudáci upíři nemohli bát o své hroby a spolčit se spolu s High elfy a Císařstvím? No dobře, špatnej příklad, ale stejně jsem pro.

e) S bodovým limitem 2000 jsem byl v pohodě, ačkoli se vyššímu nebráním. Hra s lordy/bez lordů byla v pohodě. Bez arcimágů se urychluje magická fáze

f) Ve finální bitvě nám útočníci pomohli celkem mocně. Velký díl patří swinze za zablokování Syndira, Dragnorovi za boj na druhé straně bitevního pole a nakonec i tomu chosáckému pekelnému, požehnávacímu stroji, že nehodil break test a my jsme ho modely v celkové ceně asi 500 bodů byli schopni zabít už v jednom kole :D
Uživatelský avatar
Sindyr
Centurio Hastatus Posterior
Příspěvky: 197
Registrován: 12. 1. 2011 8.34

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Sindyr »

Tak za sebe musim poděkovat Kubovi, měl to fakt dobře připravené. Bylo to jednoduché dynamické tažení bez roleplaye což mě vyhovuje...
Přiznávám, že jsem měl problémy s pochopením některých scénářů (byla to moje chyba, né Kubova), ale to bylo způsobeno tím, že jsem neměl moc času ta pravidla nastudovat a přečetl jsem je jen tak zběžně (a taky by mě nenapadlo, že se bude soupeř deployovat ze všech stran:-))..... (scénář - obklíčení tábora byl opravdu krutej a o to víc, že jsem měl úplně blbě připravenou armádu (ale ani po bitvě nějak jsem nedokázal vymyslet jakou armádu kostlivců bych musel mít postavenou abych vyhrál...:-)) Ale i tak mě to bavilo a vzal jsem to sportovně...

Jo a fakt bylo znát kdo se předem připravil na jednotlivé scénáře a kdo to řešil 5minut před začátkem bitvy. To také přispělo k naší porážce... (nějak jsme se s klukama blbě domlouvali...)

Bitvy bez 4levelovejch mágů se mi líbily víc než s nimi...

A souhlasím s klukama, že by bylo zajímavé armády obránců a útočníků náhodně rasově nakombitovat...

Do budoucna bych si kampaň na tomto principu rozhodně zahrál znovu....
Leif
Centurio Pilus Posterior
Příspěvky: 279
Registrován: 10. 1. 2011 16.36

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Leif »

Našel jsem starý záznam o bitvě u Schlaghügelu (kterou jsme hráli asi před 3 roky)

Bitva u Schlaghügelu

Dne 12 po nanebevstoupení svatého Moricia Dolanohradského z kmene Ertingů ve 12 roce panování jeho císařského majestátu pána našeho Karla Franze I z Holswig-Schliesteinu, Velkoknížete Altdorfského, Kurfiřta z Reiklandu a Ochránce říše z milosti Sigmara Kladivonoše stalo se, že urozený pan Konrád baron z Wester-Glasdale rytíř z Walderode ubíraje se krajem Nordlandským se svou družinou a pány Dietrem z Güberu, Vilémem z Gehlenu, Fridrichem mladším z Brugenschlagenu, Karlem-Leopoldem z Wartbergu, Petrem z Polné a Zigmundem z Kulenu v čele zbrojných houfů kolínských coby hejtman jejich zaslechl volání i proseb urozeného pana Eustacha barona ze Schlaghügelu. Neb tento svrchu řečený pan Eustach zlou chmurou byv sužován pojal obavy, že pohané jako psi po krvi prahnoucí a svou bezbožnou touhou pohnáni jsou k pustošení krajiny Schlagügelské.
I dbaje dobrého rodu svého i cti své vytrhl chrabrý pan Konrád do pole proti bezvěrcům, aby na jejich hlavu svrhl hněv boží, jak stojí psáno. Dne 18 po svátku svatého Moricia za úsvitu střetl se s hlavním vojem barbarů, kteřížto vzývajíce své falešné bohy v pošetilé touze po bezprávném majetku nabytí vytrhli proti zdem staroslavného města Schlaghügelu. V krvavé bitvě, k níž došlo na úpatí kopců, byli pohané na hlavu poraženi a zanechavše bezmála 200 padlých na bojišti, zahnáni byli zpět na moře. V boji nejvíce svou odvahu sám mladý pan Konrád prokázal. V pravou chvíli totiž z čela fechtrů kolínských sám nedbaje nebezpečí udeřil na krále pohanů, jemuž zasadil mnoho těžkých ran, a kterého tak i s celým vojskem ve zmatek uvedl a na útěk obrátil. Boj tak krutě zakončen byl, jak rychle propuknul a pan Konrád jsa zbrocen krví a raněn opanoval bojiště podoben tak příkladu pána našeho Sigmara Kladivonoše v památné bitvě u Průsmyku černého ohně.
I do ležení jeho svatí mužové z kláštera nedalekého přišli, aby Sigmarovu vůli panu Konrádovi zvěstovali a na důkaz přízně ochránce církve svaté odevzdali do jeho rukou meč svatého Moricia, který již od nepaměti uložen zde byl. I dal pan Konrád sloužiti mši ku prospěchu svatého Moricia a Sigmara pána našeho. Pak též nechal konati obřady za padlé jakési trpaslíky, kteří zde též tíhu úkladů pohanských svou krví splatiti ráčili. Budiž jim bůh Mor milostiv a památka jejich hrdinství též nechť trvá na věky.

Zaznamenal Magister Ottávio Rosalmo z Lucini učený písař a pokladník pana Konráda barona z Wester-Glasdale, rytíře z Walderode
Uživatelský avatar
Kuba
Centurio Pilus Prior
Příspěvky: 432
Registrován: 12. 1. 2011 14.11

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Kuba »

... padlé jakési trpaslíky? No toto! :evil:
I wonder if clouds ever look down on us and say: "Hey, look. That one is shaped like an idiot."
Leif
Centurio Pilus Posterior
Příspěvky: 279
Registrován: 10. 1. 2011 16.36

Re: Tažení - scénáře

Příspěvek od Leif »

Schválně co by se o této bitvě psalo v trpasličích kronikách.
Odpovědět