Jak to vlastně bylo - historie Nové Prahy 205x

Moderátor: OneIceOne

Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Jak to vlastně bylo - historie Nové Prahy 205x

Příspěvek od OneIceOne »

Úvodní promluva

>>[Škodu nezjistí, kdo si vodjistí! …Já si jednou vzal do akce vodjištěnej granát a je to pěkná volovina!]<<
>>[Tadle známá pouliční průpovídka má v Praze svůj vlastní vejznam kámo. Realitou totiž zůstává, že kdo se nepřizpůsobí voklním podmínkám a nedá si do hlavy čistej chip, potřebuje zgurveně tvrdý tělo. Takže vítej v Praze, brácho!]<<


LÖWENHERZ <20:17:24/30-04-54>


Svět Nové Prahy se hraje přes 10 let. Začal se hrát v době 2. edice Shadowrunu. Na začátku února roku 2004 jsme oficiálně přešli na pravidla 3. edice a na začátku září roku 2009 přecházíme na pravidla 4. edice.

Nová Praha je svět, který vypráví příběh z Prahy v době temných padesátých let 21. století. Série katastrof, válek a magických událostí změnila svět střední Evropy k nepoznání. Z Prahy se stal městský stát a centrum malého izolovaného světa. Politická situace je nestabilní, docházejí nerostné suroviny a hrozí další konflikty. Mocné korporace usilují o zvýšení svého vlivu a snaží se ovlivnit Radu, která oficiálně řídí město. Vojenská junta vládne tvrdou rukou, ve městě je vyhlášené stanné právo a zákony zakazují vlastnění zbraní. Většina obyvatelstva je závislá na dotovaných simsensových hrách a virtuální realitě, kam utíká před venkovním světem. Obyvatele žijí v chráněných zónách korporací a Rady. Ve městě jsou i místa, kde bují zločin, a vládnou gangy. Těmto místům se říká Zakázané zóny. Na skládkách okolo města se setkáte s gangy otrokářů, kteří nutí své otroky hledat drahocenné materiály. Jejich život se počítá na týdny až měsíce, když mají to štěstí a nesetkají si s hladovým hejnem Pekelných krys nebo partičkou ghulů. Za hranicemi města je jiný svět. Probuzená příroda a divoké kmeny. Místo bez ochrany, které většina nazývá Pustinou. Lidský život nemá žádnou cenu, zástupy čekají, až budou moci nahradit vaše místo.

Postavy se vžívají do role shadowrunnerů, kteří žijí skryti v bahně této společnosti. Většinou ale chtějí víc. Většinou umí něco víc a proto je o jejich služby zájem. Mocné korporace, Rada ani zločinecké kruhy nemohou veřejně vystupovat se svými intrikami. Proto se často poptávají po službách těchto bláznů, kteří za hotovost či z bláznovství riskují svoje životy.

>>[Jediné, co rozhoduje o vaší úspěšnosti, je fakt, zda jste přežili svůj další run.]<<

Pouliční přísloví
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2010 – VITAS, Virally Induced Toxic Allergy Syndrome

Aneb syndrom získané virové toxické alergie se poprvé objevil v Novém Dillí, ale za několik týdnů byly hlášeny případy po celém světě. Tato nemoc byla způsobená vysoce nebezpečným virem, který se šířil pomocí vzduchu. Některé konspirační teorie poukazují na podobnost viru s určitou biologickou zbraní, které měla být vyvíjena v Christmas Valley, Oregonu. Během nejhorší epidemie od Černé smrti (moru) zemřelo do konce roku 2010 přibližně 25% lidské populace. Nejvíce smrtelných případů bylo v odlehlých oblastech, kde neexistovala zdravotní péče, nebo ve velkých střediscích, kde zase nestačily zásoby vakcín. Odhady hovoří, že zemřelo přibližně 15% populace Evropy. Což je více než sto milionů obyvatel.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2011 – Rok chaosu, Probuzení

Bezprostředně po VITASu přišel další děsivý fenomén vědci nazvaný jako UGE - Unexplained Genetic Expression neboli Nevysvětlitelný genetický úkaz. Po celém světě se rodily normálním rodičům deformované děti. Někteří je nazvali mutanty, jiní je začali označovat jako elfy a trpaslíky. Zdálo se, že konečně přišla apokalypsa.

Další zvláštní událostí byl příchod velké přílivové vlny, která zasáhla severozápadní pobřeží Evropy. Velké části Nizozemska, Dánska, Německa, Velké Británie a Norska byly zaplaveny. Miliony lidi zůstali bez domova a další tisíce jich zemřely. Vlna navíc vyplavila toxické usazeniny, které zůstaly v zaplavených oblastech. Někteří říkají, že nám příroda vrátila to, co jsme ji darovali. Toxické odpady vypuštěné do moří a oceánů, havárie tankerů. Tyto události daly vzniknout prvním Toxickým zónám. Následovaly další záplavy, zemětřesení, bouře a přírodní katastrofy nejen v Evropě.

Ve Francii došlo k sopečné činnosti v regionu Auverge. Stovky kilometrů čtverečních byly zasaženy spadem. Další pohromou byla havárie jaderné elektrárny v Cattenom. I přes rychlý zásah úřadu, musela být vytvořena ochranná zóna.

Datum 24. prosince roku 2011 je označováno jako Probuzení. Tento den se probudil Šestý svět, jak ho označili Mayové ve svém kalendáři. Kolem celého světa se udály podivné úkazy. V Japonsku se objevil první velký drak Ryumyo. Austrálii zasáhly první manové bouře, které zabily tisíce lidí. Západní lesy v Irsku začaly růst neuvěřitelnou rychlostí. Napříč Evropou se obnovovala stará místa, která byla kdysi centry magické energie. Na svět se vrátila magie ze starých časů. Pro technicky smýšlejícího člověka z 20. století byly tyto fenomény nepochopitelné a vyvolávaly v něm pocit strachu. Věda nedokázala najít uspokojivé odpovědi. Navíc někteří jedinci začali ovládat nadpřirozené síly. Byla zasažena fauna a flora. Na zem se navrátila zvířata známá jen z legend a mýtů, jak je třeba patrno z objevu dračích forem. Ale i od normálních druhů se oddělily nové vývojové větve. Tyto zvláštní odnože zvířat mají většinou schopnost vrozené magie.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2021 – Goblinizace

30. dubna 2021 se poprvé objevil zcela nevysvětlitelný jev. Po celém světě se každý desátý člověk proměnil v odpornou humanoidní formu. Pro někoho byl ten proces krátký a mírný. Jiní strávili dny a týdny v nemocnici. Jedni se uzdravili, zatímco druzí zemřeli v utrpení. V těch strašlivých týdnech povstali jako podivné jarní plody Probuzeného slunce dvě nové lidské rasy.

Media dala tomuto domněle katastrofickému procesu název goblinizace, byl to však jen další mezník na cestě k znovuobjevení magie. Výzkumníci jim dali vlastní jména, většinou několika slabičné jazykolamy nebo šňůry souhlásek nahrazující šňůry zdánlivě nesouvislých slov. Výsledek byl bez ohledu na jméno vždy stejný. Žádná rasa ani etnická skupina nezůstala ušetřena a 10 % populace se stalo tím, co bylo záhy nazváno orky a trolly. Většina těchto nešťastníků byla touto zkušeností traumatizována. A pokud nebyla, jejich příbuzní rozhodně ano. Někteří pochopili název, který jim dala média, jako ospravedlnění pro to, aby mohli jednat. Docházelo k mnoha násilnostem.

Kdyby to tím skončilo, psychologické rány by se včas zacelily. Ale některé normální děti se rovněž začínali s přibývajícím věkem měnit a rozmnožily řady takzvaných orků a trollů. Ti se obvykle stýkali jen mezi sebou. Potomci takových spojení byli někdy normální, někdy dali vzniknout novým rasovým typům. Avšak ne všechny „normální” děti zůstali samy sebou. Mnohé prošli v pubertě náhlou goblinizací a hrozné trauma a s tím spojená neschopnost přizpůsobit se se obloukem vracela do společnosti.

UGE, goblinizace a následné násilí sužovaly pozemskou populaci většinu následujícího roku. Kdysi byla velkou bariérou mezi lidmi barva kůže. Obyvatelé Země nyní začínali pociťovat nenávist a strach z nových ras, příchodu elfů, trpaslíků, orků a trollů. V roce 2022 zachvátily svět rasové nepokoje v nevídaném měřítku. V nastalém zmatku se od mateřských zemí oddělovaly nové státy, jiné celky se naopak spojovaly.

Vláda Spojených států vyhlásila na několik měsíců stanné právo v marné snaze dostat věci pod kontrolou, zatímco zprávy prosakující z Ruska a Evropy mluvily o masovém zabíjení. V obavách o své životy se mnohé změněné bytosti skrývaly v podzemí, divočině nebo zakládaly vlastní komunity.

Avšak když se rok blížil ke konci, pozvedlo hlavu další strašidlo, mnohem hrůznější než orkové a trollové. To nová vlna VITASu zachvátila planetu. Znovu zdecimovala lidskou populaci, zahynulo přibližně 10 % obyvatelstva. Rasové násilí pominulo a strach lidi a metalidi opět sjednotil.

2021 – Goblinizace v Polabí

Goblinizace v povodí Labe byla obzvláště silná a počet proměněných téměř dvojnásobně převýšil průměr. Vypukly masakry a bouře, jejichž výsledkem byla první vlna utečenců, kteří přišli do Prahy a Čech.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2026 – Počítačové pokroky

V roce 2026 učinili první cestovatelé kyberprostorem několik nemotorných krůčků do neznáma, jež nyní nazýváme Matrixem. První kyberterminál vypadal jako odizolovaná místnost velikosti normálního pokoje s multikontaktními zahrocenými jacky a několikanásobnými spoji pro operátora. Bylo to zařízení pro potřeby vojenské rozvědky. První dobrovolníci se zbláznili.

Do roku 2029 vyvinuli přední korporace prototypy kyberterminálů, jež vpouštěly uživatele na rozhraní se sítí světových dat pomocí jeho vlastní nervové soustavy, která přepisovala data a vydávala povely. Místo vpisování povelů nebo najíždění myší na ikonu se operace doslova prováděla rychlostí myšlenky. Tyto rané kyberterminály byly masivní a vyžadovaly, aby se uživatel uchyloval do smyslověderivačních nádrží. Cílem výzkumu, široce podporovaného rozvědkami, bylo umožnit agentům napadat systémy dat a vytvořit úderné týmy superhackerů.
Ve Spojených státech spojily CIA, NSA a IRS své síly, aby využily tohoto rozvoje. Pod krycím jménem Echo Mirage najaly a vycvičily kyber-komanda. Navzdory nespolehlivému vybavení a psychózám způsobeným nadměrnými senzorickými signály, které vytvářely primitivní kyberterminály, kráčelo Echo Mirage vpřed k uživatelné technologii, když udeřilo mezinárodní neštěstí.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2029 - Počítačový krach

8. února 2029 byly počítačové systémy napadeny, zjevně podle náhodného výběru, virovým programem dosud nevídané síly. Systémy se hroutily, jejich data byla úplně vymazána a dokonce i hardware následkem viru vyhořel. Jak se vražedný program šířil, hroutily se vlády a světová ekonomika byla blízko kolapsu.

V prvním čtvrtletí otřásl virus Internetem, datovou sítí, která držela svět pohromadě. Prezidentským nařízením bylo Echo Mirage aktivováno, aby paralyzovalo virus, ale přímí agenti Echo Mirage nezvládli psychologické nároky boje v kyberprostoru.

Velitelé Echo Mirage odpověděli tím, že najali nejlepší a nejnevypočitatelnější osobnosti z počítačového průmyslu a univerzit. Vykrystalizoval kádr 32 mužů a žen, který prošel výcvikem bez újmy na duševním zdraví.

Nový kádr, vyzbrojený zdokonalenou kybertechnologií, však podnikl koordinovaný útok na vražedný program až v srpnu 2029.

Osmnáct minut po střetu s virem byli čtyři příslušníci Echo Mirage mrtví. Po analýze záznamů byly zřejmé dvě věci. Za prvé, virový program mohl lidem vstupujícím do Matrixu přivodit smrtelnou biologickou zpětnou vazbu. Za druhé, žádný stávající bezpečnostní počítačový systém nedokázal zastavit ani zpomalit někoho, kdo používal kyberterminál.

Zúčastněné podniky se zhrozily nad tím, s jakou lehkostí Echo Mirage pronikalo do jejich skvělé zabezpečených datasystémů. V reakci na to začal tajný podnikový výzkum vyvíjet nový bezpečnostní software, který by dokázal zahnat vetřelce používající matrixové rozhraní. Výzkum zahrnoval i duplikaci smrtelných efektů vylučovaných virem. Výsledný software byl první generací opatření proti neoprávněnému přístupu, (Intrusion countermeasures, zkratka IC), nyní známé po celém světě jako „led” (angl. „ice”).

Echo Mirage se naučilo technikám, jak virus izolovat a spoutat. Vybaveno novými bojovými programy a zdokonalenými kyberterminály, zahájilo zdlouhavý proces očišťování systému od infekce. Koncem roku 2031 byla potřena poslední koncentrace virového kódu.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2030 - Euroválky

Na začátku roku 2030 zasáhla Rusko další pohroma. Probuzení ovládli území Západosibiřské nížiny, Jakutské autonomní republiky a všech zemí na východ od nížiny. Podobně jako Spojené státy a Kanada, ztratili i Rusové své oblasti divočiny, které připadly nově příchozím. Rusové také ztratili oblasti bohaté na klíčové nerostné suroviny.

Příští rok se rozhodly oddělit z dlouholetého ruského vlivu i Bělorusko a Ukrajina. Chtěly využít všeobecného chaosu, který vyvolal celosvětový počítačový krach z roku 2029. V roce 2031 převálcovala zoufalá Ruská republika Bělorusko a Ukrajinu. Následně zahájila invazi do Evropy, aby si zajistila životně důležité průmyslové a zemědělské zdroje. Rusko a jeho spojenci se však setkali s nečekaně tuhým odporem Německa, Polska a NATO, přestože evropské síly bojovali bez amerických spojenců.

Do roka evropský konflikt zdegeneroval do patové situace a únava si vybrala své oběti. Přestože lidské i materiální ztráty byly na obou stranách vysoké, jen malé území změnilo svého vládce. Koncem roku 2032 pak ruské jednotky riskantním manévrem dobily většinu polského území a překvapivě napadly Berlín. Ruské vojenské jednotky, s nimiž se až doposud úzkostlivě šetřilo, zatímco ostatní republiky a jejich spojenci nesli největší břemeno bojů, byly přepraveny vzduchem a zpočátku rychle postupovaly. Spojenci byli uvrženi ve zmatek, avšak podařilo se jim ofenzívu zpomalit. Další eskalace se zdála nevyhnutelnou.

V lednu 2033 zachytily vesmírné satelity několik přeletů strojů, které byly považovány za britské bojové bombardéry útočící přes severní Evropu. Letící objekty zakrátko vymazaly ze zemského povrchu klíčová centra komunikace a velení na obou stranách. Další nepoloženou zprávou byl hackerský útok, přes nově formovaný Matrix a dopad několika desítek ničivých raket. Jelikož byla velitelská centra těžce paralyzována, znepřátelené strany vyhlásily druhý den zastavení palby. Žádná země či strana se nikdy nepřihlásila k tomuto záhadnému činu.

Přestože hlavní boje ustaly, zuřily Euroválky díky znovu vznikajícím hranicím a přicházejícím a odcházejícím armádám ještě mnoho let. Evropské ekonomické společenství se zhroutilo. Ruská republika, oddávající se neplodnému snění o impériu, pokračovala v bojích o ztracená území. Prohrávala však na všech frontách se sousedními státy, korporacemi a aktivitou Probuzených.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2034 – České království

Jen málo ze zemí, udrželo dosavadní státní systémy kvůli válečnému strádání, přívalům uprchlíků a rozsáhlým demonstracím. V chaosu katastrofy začaly vznikat nové svazy takzvaných městských států, nová vévodství a autoritativní systémy. Země severní Evropy takové štěstí často neměly. Byly téměř či úplně zničeny a některé části Skandinávie se dokonce propadly do moře.

Praha se v novodobém chaosu stala jedním z dominantních městských států. Původně zastávala svou pozici v rámci Severoatlantického paktu, ale později po jeho rozpadu a rozpadu Evropské unie se stala sama vůdčí mocností svého malého světa. Po raketovém útoku a bombardování došlo k přerušení válečných operací, ale toto krátké příměří bylo pouhým tichem před bouří nového nevídaného násilí, jež mělo přijít.

Osamocené jednotky obrovské Ruské aliance se záhy vymkly kontrole svých velitelů a draly se za vlastními územními zisky. Okamžitě se začaly objevovat vážné potíže se zásobováním a dodávkami léků. Během následujících 3 měsíců se lidé proměnili ve zvěř. Bylo jim jedno, jestli zemřou nebo budou žít. Jediné co je hnalo stále kupředu, byl hlad a strach z vlastních velitelů. Ti museli udržet morálku hladových či nemocných mužů terorem a tvrdostí, jaká do té doby neznala obdoby. Nezřídka se objevil kanibalismus a dokonce rituální oběti. Na dobytých územích založili jednotliví vůdcové svá vlastní sídla, která posléze hájili proti stejně zoufalým nájezdníkům, jakými byli oni sami. Zanedlouho byla vyplundrována četná města ve východním Polsku. Těžiště operací se přesunulo, z Polska směrem k bývalému Slovensku, do tatranských průsmyků.

Praha si po celou dobu Euroválek udržela své demokratické zřízení. Mocné korporace rozšiřovaly svůj vliv a v rámci vzájemného konkurenčního boje zneužily svých prostředků k ovládnutí politické scény. Jejich temné úsilí se záhy ukázalo zhoubným, neboť již tak slabé a neakceschopné pluralitní zřízení s notnou mírou politické participace obyvatelstva, se nyní ukázalo nedostatečným, bylo pouhou otázkou času, kdy se celá situace stane neúnosnou. Rozhádané prostředí přeplněné intrikami korporací i jiných zájmových a politických frakcí, neuneslo rozhodující ránu dopadu raket do oblasti pobaltských států a částí severní Evropy. Útok prostřednictvím virové nákazy počítačových systémů poté uvrhl většinou blízkého světa do chaosu.

Demokracie se zhroutila pod vlivem velkých idealistických teorií. Lidé ovlivnění monstrózní diskusí o moderním pojetí magie a účelovou reklamou masově podpořily projekt monarchistické strany B. R. Z. O. S. (Blaničtí rytíři za obrodu státu). Vlivná bleskově zkonstituovaná strana tak navázala na pochybnou ideu vize nového společenského uspořádání v souladu s probuzeným světem a všemocnou magií. Přední politologové a specialisté z Magické akademie přisuzují velký vliv této teorie takzvanému „neotribálnímu komplexu“ (obyvatelé sjednocených měst museli totiž ustoupit podmínkám aktivistů a nově zformovaných kmenů na území bývalé ČR, pod tlakem způsobeným rozsáhlou magickou základnou těchto společenství). Během 2 měsíců vzniklo České království, systém byl narychlo přeměněn pro potřeby parlamentní monarchie. V čele státu stanul více reklamou než schopnostmi proslavený soudobý ředitel Magické akademie profesor Antonín Vlach. Po brzké slavnostní korunovaci přijal symbolické jméno Václav XXI., jež doporučilo 6 ze 7 předních renomovaných astronomů. Praha se řítila vstříc čtyřicátým létům 21. století v této pozoruhodné avšak všeobecně podporované atmosféře. Stát navázal okamžitě diplomatické vztahy se sousedním Zvolenským knížectvím, které vzniklo v podobnou dobu na území bývalého Slovenska.


2048 – Novoteutonská migrace

Masivní pohyb probuzených kmenů na území bývalého východního Německa v druhé polovině třicátých letech, který vedl k exodu velké části populace, žijící kmenovým způsobem v Polabí a Nové Lužici.
Svaz bojovných kmenů byl nazván „Novoteutony“ („Neue Teutons“ dle jednoho starověkého germánského kmene). Většina Novoteutonů jsou goblinizované formy, náleží k nim ovšem i kmeny Novocherusků, Novotigurinů, Novomarkomanů a Novokimbrů a několik dalších.
Pod jejich tlakem přišla do teritorií Prahy druhá velká vlna uprchlíků, zvaná souhrnně Polabané a Novolužičané. Jednalo se o zbytek kmenového obyvatelstva, které bylo terčem agrese Novoteutonů a jejich spojenců a zmasakrováno či uvrženo do otroctví. Zdecimované zbytky byly přijaty Českým utopistickým královstvím na základě smlouvy o vzájemné pomoci, která navodila změnu v dosavadních vztazích Prahy s Polabany a Novolužičany (první vlna přistěhovalců se do Čech uchýlila již v roce 2022, následně po goblinizaci v Polabí).

Přesídlenci byli ubytováni v táborech, kde panovaly nepříliš utěšené podmínky. Původně deklarované sliby nebyly ze strany království naplněny, v táborech se šířily nemoci, panoval hlad a chudoba. Teprve když stouplo nebezpečí hrozící Praze ze strany krále Jartaxe, byly tábory zrušeny a vytvořena tzv. Polabská enkláva, do níž byli přistěhovalci přesídleni. Současně s tím však mnoho z nich nastoupilo vojenskou službu u Polabské legie a Novolužických pomocných sborů. Tyto jednotky měly ve válce obrovské ztráty, neboť pražští velitelé je užívali na nejvíce ohrožených místech a to i v případě pomocných jednotek, tvořených staršími muži a mladými chlapci.
Většina přistěhovalců se tedy nějakým způsobem účastnila na válce s králem Jartaxem, přičemž bojovali po boku řádných oddílů Prahy (včetně legendárních Nymburských lvů). V důsledku toho se dostavila nevyhnutelná decimace a mimořádně těžké ztráty na populaci.
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2049 - Podtatranská válečná kampaň

Zbytky rozpadlé armády východní aliance se začaly přesunovat ze zničených území přes ruiny starého Polska. Jejich hlavní tlak se zaměřil právě na oblast Zvolenského knížectví. Většina městských německých států pod dojmem vnitřní destabilizace podpořila Podtatranskou kampaň pouze diplomatickým vyjádřením souhlasu, ačkoliv byla situace východní výspy civilizace katastrofální. Ačkoli elitní oddíl Zwerges Genieregiment zasáhl plně do následujících bojů, bylo jasné, že hlavnímu náporu v Podtatranské kampani Zvolenské knížectví neodolá. České království reagovalo na žádost o pomoc Zvolenského knížete okamžitou mobilizací dvou ročníků obyvatelstva. Navíc se pro službu v armádě přihlásila celá řada vlastenecky smýšlející mládeže nově vzniklé aristokratické vrstvy označované souhrnně „Vznešení“. V zájmu budoucnosti království došlo k omezením společenských svobod, zavedení dávkového systému zásobování a vybudování nákladné špičkově vybavené armády.

První fáze Podtatranské kampaně splnily očekávání vkládaná do elity království. Velice záhy se však ukázalo, že schopnost obrany severních hranic království a především vedení samotné Podtatranské kampaně, bylo příliš náročně nastaveno. Ve městech vypukly nepokoje a stávky v důsledku nedostatečného zásobování. Represivní opatření iniciovaná královskou radou pouze zhoršily celou situaci. Nastalého chaosu se rozhodly využít některé kmeny k posílení svého postavení.

Země se řítila do druhé tentokráte občanské války. Jednotky na exponovaných místech v pohraničních válečných zónách byly takřka odříznuty od zdrojů zásobování. Někteří vysocí velitelé z řad aristokracie navíc zdaleka neodpovídali svou kvalifikací úřadům, které zastávali. Celá obrana před severními kmeny by se jistě zhroutila, nebýt energického zásahu skupiny vojenských velitelů v čele s generálem Kynským. Během převratu došlo k ozbrojeným konfliktům a za nevyjasněných okolností byl král zavražděn ve své rezidenci na Pražském hradě.

2049 - Nábor dobrovolníků pro Podtatranskou kampaň, vytvořené dvě divize - 2x 10.000
2050 - Dvě divize se připojují k bojům v Tatrách a zastavují postup kozáků
2051 - Končí válka, domů se postupně vrací asi 4% veteránů z Tater
Uživatelský avatar
OneIceOne
Praefectus Castrorum
Příspěvky: 690
Registrován: 10. 1. 2009 8.20

Re: Jak to vlastně bylo - historie Nové Praha 205x

Příspěvek od OneIceOne »

2050 - Vznik souměstí a nová vláda veteránů

Nová vláda veteránů, pod vedením generála Kynského, bleskově stabilizovala situaci a posílila exponované jednotky ve válečných zónách, které zatím s neskutečnou měrou hrdinství a obětavosti udržely alespoň část svých pozic. To vše pochopitelně za cenu ohromných ztrát na lidských životech. Z těchto bojů se proslavily především elitní výsadkářské oddíly Černé orlí kompanie a královské pěchoty Zlatých lvů, jejíž název je odvozen od insignií jim propůjčených (též zvaní Nymburští lvi podle vojenské základny).

Vláda veteránů reformovala systém, kde ponechala velkému množství svých stoupenců privilegia z dob monarchie. Odpůrci režimu byli naopak tvrdě stíháni. Stará monarchie zanikla. Nově vzniklo souměstí Praha. Souměstí je svaz měst, kde vládne síla vojenské junty, nebo jsou připojena určitými dohodami. Vládnoucím orgánem se stala Rada. Některé vlivné korporace dosáhly dohodami statut extrateritoriality pro své území a enklávy. Dále Rada přistoupila k projektu nového uspořádání společnosti prostřednictvím psychologické terapie S. V. M. (systematické vymývání mozků). Dotované poukázky na silně návykové simsensové hry, tak umožnily během budoucích let ovládnut obyvatelstvo velkých měst. Prosté vrstvy tak upadly do nezáviděníhodných rolí korporačních otroků či nezajištěných námezdních sil. V platnost také vstoupily nové zbrojní zákony, které výrazně zpřísnily pravidla pro pořizování střelných zbraní. Po celou dobu vlády vojenské junty je také potřeba poukázat na fakt, že je vyhlášeno stanné právo.

2051 - Zánik Polabské enklávy

Záhy se ukázalo, že smlouva uzavřená královskými úřady neznamená pro Radu Souměstí o mnoho více než cár papíru a ačkoli byli Polabští a Novolužičtí přistěhovalci přijati do města, nebude jim poskytnuta žádná další pomoc, bez ohledu na jejich hrdinné úsilí v bojích na severu.
Polabská enkláva přežila konec války a vítězství Prahy o pouhé dva měsíce. Na nátlak megakorporací, které chtěly získat pozemky enklávy, byla bez náhrady zrušena, pod záminkou, že počet obyvatelstva klesl pod míru vyžadující vlastní prostor. Je pravdou, že zbytku přeživších bylo přiznáno plné občanství Souměstí Praha, ovšem nebyla jim poskytnuta žádná další hmotná pomoc, což pro drtivou většinu z nich znamenalo pád do bídy a ztrátu existenčního minima. Záhy posílili řady podsvětí a organizovaného zločinu, nebo kolonie bezdomovců.
Odpovědět